Anna Adamowicz (ur. 1993) – diagnostka laboratoryjna, poetka, autorka tomów: „Wątpia” (2016), „Animalia” (2019), „Nebula” (2020) oraz „zmyśl[ ]zmysł” (2021; jako Laura Osińska). Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii Poezja i dwukrotnie do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej WARTO. Laureatka Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej. Jej wiersze tłumaczone były na angielski, czeski, irlandzki, rosyjski, słoweński, ukraiński, węgierski. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.

Goście Festiwalu

Souzan Ali

Kacper Bartczak – poeta, tłumacz poezji, autor książek eseistycznych o teorii literatury. Jego „Świat nie scalony” (Biuro Literackie, 2009) otrzymał nagrodę „Literatury na Świecie”. Zbiór „Wiersze organiczne” (DL Łódź) był nominowany do nagród literackich Silesius i Gdynia. W roku 2019 wydał zbiór esejów „Materia i autokreacja: dociekania w poetyce wielościowej” (słowo/obraz terytoria). Jego najnowszy tom poetycki nosi tytuł „Widoki wymazy” (Biuro Literackie). Przekładał wybory wierszy Rae Armantrout, Charlesa Bernsteina, Petera Gizzi. Dwukrotny stypendysta Fulbrighta. Stypendysta Fundacji im. T. Kościuszki. Juror Górnośląskiej Literackiej Juliusz (2016-2018) i Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima (od 2021). Wykłada literaturę amerykańską na Uniwersytecie Łódzkim.

Fot. Biuro Literackie / Grzegorz Wołoszyn

Wojtek Blecharz (ur. 1981) – kompozytor i oboista. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2005); w 2015 otrzymał doktorat z dziedziny kompozycji na wydziale muzycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego, specjalizującym się w tworzeniu i wykonawstwie muzyki współczesnej. Od 2012 kuratoruje festiwal muzyczny Instalakcje przy Nowym Teatrze w Warszawie. Autor pięciu utworów operowych – trzy z nich wystawione zostały w jego reżyserii. Laureat licznych nagród, m.in. nagrody-stypendium za „doskonałość w kompozycji” podczas 46. Wakacyjnych Kursów Nowej Muzyki w Darmstadcie (2012), nagrody za muzykę do najlepszego wystawienia sztuki współczesnej za spektakl „Schubert. Romantyczna kompozycja na 12 wykonawców i kwartet smyczkowy” w reżyserii Magdy Szpecht (2016), zwycięzca konkursu kompozytorskiego Impuls w Austrii (2013). W 2017 otrzymał Stypendium Fundacji Siemensa na skomponowanie utworu „other states_horizon” dla 16 wykonawców i na 16 głośników bezprzewodowych dla Collegium Novum z Zurychu. W 2019 odbył rezydencję w prestiżowej Civitella Ranieri Foundation we Włoszech oraz otrzymał nagrodę Progetto Positano za całokształt twórczości od berlińskiego zespołu ensemble mosaik. Ostatnio komponował utwory dla Orkiestry Zakazanego Miasta w Pekinie, International Contemporary Ensemble ICE z Nowego Jorku, Musiques Nouvelles z Brukseli, KNM Ensemble z Berlina, dla zespołów Kwadrofonik, Klangforum Wien, Royal String Quartet, Flute O’Clock, LutosAir i innych. Jego muzyka prezentowana była na festiwalach na całym świecie.

Fot. Civitella Ranieri

Iryna Ciłyk (ur. 1982 w Kijowie) – ukraińska reżyserka, pisarka i scenarzystka. Jej dokument „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” zdobył szereg wyróżnień na całym świecie, w tym nagrodę za reżyserię na Sundance Film Festival w 2020 roku. Ciłyk jest autorką ośmiu książek – poetyckich, prozatorskich oraz książki dla dzieci. W czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej w strefie działań wojennych w Donbasie Iryna brała udział w szeregu działań artystycznych, literackich i społecznych, a jej ostatnie wiersze i filmy odzwierciedlają to doświadczenie. W tej chwili Iryna z synem przenieśli się z Kijowa do bezpieczniejszego Lwowa.

Fot. Tamara Wyrzykowska

Michał Domagalski – autor tomów poetyckich „Poza sezonem” (nominacja do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz do Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny) oraz „za lasem/”. Publikował m. in. w „Przekroju”, „Odrze”, „Wyspie”, „Kontencie”, „Stonerze polskim”, „Afroncie”, „biBLiotece”. Jego twórczość można znaleźć w różnych antologiach (np. „Odwrócona strefa”, „Przewodnik po zaminowanym terenie 2”). Publicysta (ostatnio głównie dla TrueStory). Jeden z redaktorów czternastodniówki literackiej „Wakacje od istnienia?”.

Fot. Łukasz Dziadura

Cezary Domarus (ur. 1966) – autor kilku książek poetyckich: „Wiersze po/lity/tyli/czne” (2005), „Zwrotki” (2012), „cargo, fracht” (2016), „Trax” (2020), „Szybka książka o niczym takim” (2021). Opublikował również zbiór tekstów pt. „Podania. O doświadczaniu języka” (2013). Nominowany do Nagrody Poetyckiej Silesius (2017) oraz do Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii poezja (2017, 2021). Debiutował w 1992 roku w miesięczniku „Fantastyka” opowiadaniem SF. Mieszka w Warszawie.

Weronika Janeczko – redaktorka naczelna kwartalnika poetycko-krytycznoliterackiego „KONTENT” i prezeska fundacji o tej samej nazwie. Interesuje ją przede wszystkim poezja najnowsza oraz krytyka towarzysząca. Publikowała m.in. w „Odrze”, “biBLiotece”, “Wakacie”, „Małym Formacie” i „Wizjach”. Z zawodu jest psycholożką i psychoterapeutką. Doktoryzuje się w ramach programu CogNeS UJ. Mieszka w Warszawie.

Jerzy Jarniewicz – krytyk literacki, poeta, tłumacz. Autor piętnastu książek krytycznoliterackich i eseistycznych, m.in. „Tłumacz między innymi” (2018, nominacja do Nagrody Nike) i „Bunt wizjonerów” (2019). Opublikował dwanaście zbiorów wierszy, ostatnio „Puste noce” (2017), za które otrzymał Nagrodę Poetycką Silesius dla najlepszej książki roku, oraz „Mondo cane” (2021). Tłumaczył Jamesa Joyce’a, Philipa Rotha, Raymonda Carvera, Ursulę Le Guin, Johna Banville’a i wielu innych pisarzy języka angielskiego. Opracował także antologie: „Sześć poetek irlandzkich” (2012), „Poetki z Wysp” (2015, z Magdą Heydel) i „100 wierszy wypisanych z języka angielskiego” (2018). Mieszka w Łodzi.

Radosław Jurczak (ur. 1995) – poeta. Laureat XXI OKP im. Jacka Bierezina (2015). Autor tomów „Pamięć zewnętrzna” (2016; Silesius za debiut) i „Zakłady holenderskie” (2020; nominacje do Gdyni i Silesiusa, Nagroda Literacka m.st. Warszawy). Studiuje filozofię i matematykę, pracuje jako inżynier uczenia maszynowego. Łomianczanin.

Fot. Wieńczysław Dębiński

Eka Kevanishvili (ur. 1979 w Tbilisi) – gruzińska reporterka i dziennikarka śledcza zajmująca się przede wszystkim polityką, sprawami społecznymi, prawami człowieka, problemami mniejszości. Jest autorką pięciu tomów poezji, zbioru opowiadań oraz zbioru esejów i wywiadów. Wszystkie jej książki poetyckie zdobyły nominacje do nagrody SABA, najważniejszego gruzińskiego wyróżnienia literackiego, a w 2014 roku SABĘ przyznano jej za zbiór poezji „Sprzedaż domu”. Uczestniczyła w licznych festiwalach poezji w Europie, a jej wiersze tłumaczone były na kilkanaście języków.

Magdalena Kicińska – redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, reporterka, poetka; publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy; książkę nominowano także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W 2018 roku ukazał się zbiór reportaży „Przecież ich nie zostawię” (Czarne), którego była współautorką i współredaktorką. W 2021 roku, wraz z Agnieszką Jucewicz, wydała „Dom w butelce” (Agora). W lutym 2019 ukazały się „Środki transportu” (Wydawnictwo Literackie) – jej poetycki debiut. Od 2020 roku prowadzi jedyny stały podcast poświęcony poezji, „Wiersz na poniedziałek”.

Jakub Kornhauser – poeta, eseista, tłumacz, literaturoznawca, adiunkt w Instytucie Filologii Romańskiej i Ośrodku Badań nad Awangardą Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor sześciu tomów wierszy (za „Drożdżownię” otrzymał Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej 2016), dwóch książek z esejami („Premie górskie najwyższej kategorii” uhonorowano Nagrodą Znaczenia 2021), przekładów z francuskiego, rumuńskiego i serbskiego (m.in. Henriego Michaux, Gherasima Luki, Gellu Nauma czy Miroljuba Todorovicia; za przekład tomu „Fałszywy Dymitr” nominowany wraz z Joanną Kornaś-Warwas do nagrody Europejski Poeta Wolności 2018). Autor bądź redaktor kilkunastu monografii naukowych poświęconych awangardom europejskim. Redaktor serii wydawniczych i czasopism naukowych. Mieszka w Krakowie.

Zofia Król – redaktorka naczelna i redaktorka działu literatury magazynu o kulturze „Dwutygodnik”. Publikowała także w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym” i „Piśmie”. Krytyczka i historyczka literatury, doktor filozofii. Autorka książki „Powrót do świata. Dzieje uwagi w filozofii i literaturze XX wieku” (2013). Jurorka Nagrody im. Witolda Gombrowicza oraz Nagrody Conrada.

(fot. Anna Rezulak/Nagroda Literacka Gdynia)

Goście Festiwalu

Artur Maćkowiak 

Honorata Martin (ur. 1984) – artystka sztuk wizualnych i performerka; zajmuje się malarstwem, rysunkiem, fotografią, tworzy wideo i performanse. Absolwentka gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych. Podejmowane przez nią działania artystyczne najczęściej rozgrywają się w czasie rzeczywistym. Sztuka tworzona przez Honoratę często wiąże się z przekraczaniem ograniczeń własnego ciała i społecznego tabu. Autorka m.in. akcji performatywnych „Przyjdź i weź, co chcesz” (2011), „Wyjście w Polskę” (2013), „Zadomowienie” (2015) oraz wystawy „Bóg Małpa” i współautorka książki pod tym samym tytułem. Jest laureatką Nagrody Deutsche Bank Spojrzenia 2017, nagrody Splendor Gedanensis za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki. Była nominowana do Paszportu Polityki, zwyciężyła w plebiscycie „Polacy z Werwą” w dziedzinie sztuk pięknych. Laureatka stypendiów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Marszałka Województwa Pomorskiego.

Fot. Alina Żemojdzin

Joanna Mueller (ur. 1979) – poetka, eseistka, redaktorka. Wydała tomy poetyckie: „Somnambóle fantomowe” (2003), „Zagniazdowniki/Gniazdowniki” (2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia), „Wylinki” (2010), „intima thule” (2015, nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy i do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius), „Waruj” (poemiks wraz z Joanną Łańcucką, 2019; nominacja do Silesiusa i Nagrody Szymborskiej) oraz „Hista & her sista” (2021), a także dwie książki eseistyczne: „Stratygrafie” (2010, nagroda Warszawska Premiera Literacka) i „Powlekać rosnące” (2013). Pisze również dla dzieci – jest autorką zbioru wierszy „Piraci dobrej roboty” (2017) oraz bajek kamishibai („Szkoła Czi-Tam”, „Niewidka i Zobaczysko”) i w formie multimedialnej („Hurra, cyrk!”). Współredaktorka książek: „Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009)” (2009) oraz „Warkoczami. Antologia nowej poezji” (2016), członkini grupy artystyczno-feministycznej Wspólny Pokój. Mieszka w Warszawie.

Goście Festiwalu

Aaiún Nin – urodzona w Angoli poetka, artystka i aktywistka, podejmująca w swojej twórczości wątki dyskryminacji rasowej i płciowej, a także doświadczeń osób LGBT+. W roku 2016 emigrowała do Danii, gdzie nawiązała współpracę z artystami identyfikującymi się z kulturą queer. Swoją poezję wykonywała na żywo m.in. podczas Oslo Internasjonale Poesifestival w 2020 roku. Wystąpiła również w filmie dokumentalnym „Women of Water” wyreżyserowanym przez Patricię Bbaale Bandak w 2017 roku. Poezja Aaiún Nin czerpie z doświadczenia dzieciństwa i młodości spędzonych w tradycyjnej społeczności patriarchalnej i silnie zakorzeniona jest w kontekście postkolonialnej historii Afryki. W wierszach artystka często odwołuje się do sytuacji panującej w Angoli, m.in. poruszając problemy przemocy seksualnej wobec kobiet, fundamentalizmu religijnego, nierówności społecznych i rasizmu.
Od 2021 roku Nin jest stypendystkę Miasta Kraków w ramach sieci ICORN.

Źródło

Goście Festiwalu

Joanna Orska – krytyczka, literaturoznawczyni. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w Zakładzie Literatury Polskiej po 1918 roku. Prowadzi zajęcia z najnowszej polskiej literatury i krytyki, a także krytycznoliterackie warsztaty na specjalności Krytyka literacka i artystyczna oraz kierunku Kultura i praktyka tekstu. Twórcze pisanie i edytorstwo. Swoje recenzje i szkice badawcze publikowała na łamach wielu polskich czasopism (m.in. „Tekstów drugich”, „FA-artu”, „Odry”, „Twórczości”, „Wielogłosu”). Jest autorką książek : Przełom awangardowy w dwudziestowiecznym modernizmie w Polsce (Kraków, 2004) i Liryczne narracje. Nowe tendencje w poezji polskiej 1989-2006 (Kraków, 2006), Republika poetów. Poetyckość i polityczność w krytycznej praktyce (Kraków, 2013). Jurorka Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Mieszka we Wrocławiu.

Edward Pasewicz

 

Fot. Jakub Tocki

Jolanta Prochowicz – filozofka, feministka, aktywistka, animatorka kultury. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką „Demakijażu. Festiwalu Kina Kobiet”, jak również projektów „Rzeczpospolita Polka”, „W kadrze”, „Let’s Start the Revolution”. Autorka książki „Uniwersytet. Humanistyka. Filozofia. Problematyka kształcenia akademickiego w ujęciu Marthy Nussbaum i Alasdaira MacIntyre’a” (2015), redaktorka książki „Dialogi filozoficzno-literackie” (2015) oraz „Poetki na czasy zarazy” (wraz z Bartoszem Wójcikiem). Publikowała m.in. w „Gazecie Wyborczej”, Miesięczniku „Znak” oraz „Magazynie Szum”. Założycielka Fundacji Camera Femina wspierającej udział kobiet w życiu kulturalnym, artystycznym i publicznym.

Fot. Helene Ganjalyan

Goście Festiwalu

Agata Puwalska – poetka. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zajęła drugie miejsce w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Rafała Wojaczka. Otrzymała wyróżnienie w XXVII Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Marka Hłaski. Laureatka 40. Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Haliny Poświatowskiej. Debiutowała w almanachu „Połów. Poetyckie debiuty 2019″. Laureatka projektu Biura Literackiego „Pierwsza książka wierszem”. Publikowała m.in. w „Tlenie Literackim”, „Drobiazgach”, „Stonerze Polskim”, „Babińcu Literackim” czy zinie „PÜF – PUF”. Jej wiersze zostały również włączone do „Antologii dla opornych” wydanej przez Staromiejski Dom Kultury w 2020 roku. W 2021 roku ukazała się jej debiutancka książka poetycka „haka!”.

Bartosz Sadulski – autor trzech tomów wierszy oraz powieści „Rzeszot”. Sekretarz redakcji kwartalnika „Herito”. Stypendysta programu „Młoda Polska” w kategorii literatura w roku 2019. Stale współpracuje z portalem „Dwutygodnik”. Mieszka w Nowej Hucie.

Fot. Klaudyna Schubert

 

 

Zuzanna Sala – doktorantka Szkoły Doktorskiej Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w ramach programu literaturoznawstwo. Wiceredaktorka naczelna kwartalnika literackiego „KONTENT”, kieruje wydawnictwem poetyckim o tej samej nazwie. Publikowała teksty krytyczne m.in. w „Czasie Kultury”, „Odrze”, „Nowej Dekadzie Krakowskiej”, „biBLiotece”, „ArtPapierze” czy „Wakacie”. Pochodzi z Bierutowa.

Fot. Ars Sileasia Cameralis

Goście Festiwalu

Patrycja Sikora

Goście Festiwalu

Dominik Strycharski

Katarzyna Trzeciak – krytyczka i badaczka literatury, doktor literaturoznawstwa. Adiunktka w Katedrze Krytyki Współczesnej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się nowoczesnymi i ponowoczesnymi estetykami, związkami literatury i sztuk przestrzennych, teoriami krytycznymi XX i XXI wieku oraz materialistycznie zorientowanymi badaniami sztuki i kultury. Autorka m.in. monografii „Posągi i utopie. Rzeźba jako metafora nowoczesnej formy artystycznej, podmiotowości i politycznej wspólnoty” oraz tekstów poświęconych relacjom rzeźby i literatury. Współredaktorka podcastu krytycznoliterackiego „Book’s not dead”.