Anja Erämaja

kraj: Finlandia, język: fiński

Anja Erämaja, kraj: Finlandia. Katarzyna Szal

Anja Erämaja, Zapiski śpiewaczki

Zapiski śpiewaczki Anji Erämai to błyskotliwy raport o kondycji współczesnego świata. Wiersze fińskiej poetki pełne są poczucia humoru, dystansu do społecznych konwenansów i spostrzegawczych analiz codzienności. Napisane rytmicznym językiem, przywodzą na myśl piosenki, co można łączyć z przeszłością autorki, która występowała wcześniej jako śpiewaczka. Wiersze Erämai to rodzaj kierunkowskazu do odnalezienia swojej drogi w świecie pełnym nakazów i powinności. Wsłuchani w śpiew o ludzkich niedomaganiach i słabostkach, pragnieniach i dążeniach, odkrywamy, o ile łatwiejsze może być życie, kiedy odrzucimy nierealne ideały.

Autorka bawi się znaczeniami i brzmieniem słów. Opowiada o osobistej wolności, odrzuceniu oczekiwań i wyzbyciu się stereotypów. Poetka zdejmuje maski i kruszy pozy, by z radosną kokieterią odsłonić to, co w nas prawdziwe. Być może warto nie planować wszystkiego w swoim życiu i nie zawsze wciągać brzuch do zdjęć?


Tom Anji Erämai Zapiski śpiewaczki w przekładzie Katarzyny Szal został wydany przy wsparciu finansowych FILI – Finnish Literature Exchange.

Anja Erämaja

Anja Erämaja (ur. 1963) – piosenkarka, poetka, autorka opowiadań, powieści, książek dla dzieci, sztuki teatralnej i libretta do spektaklu tanecznego; z wykształcenia fotografka. Jej droga do poezji wiodła przez teatr i grupy muzyczne, z którymi występowała. Dla tych ostatnich pisała też teksty piosenek. Zmęczona ich rygorystyczną formą w poezji szukała większej swobody rodem z wiersza prozatorskiego i techniki strumienia świadomości. Jako poetka zadebiutowała tomikiem Zapiski śpiewaczki [Laulajan paperit, WSOY 2005] nominowanym do nagrody gazety „Helsingin Sanomat” i wyróżnienia im. Johana Runeberga. Pochodzi z Merimasku w południowo-zachodniej Finlandii, mieszka w Helsinkach.

Katarzyna Szal

Katarzyna Szal (ur. 1979) – tłumaczka i propagatorka literatury fińskiej w Polsce. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Wrocławskim. Pracę doktorską z zakresu polsko-fińskich przekładów literackich obroniła w Finlandii. Współpracuje głównie z „Twórczością”. Obecnie mieszka we Francji.