Zachęcamy do zawężenia bazy artykułów na podstawie poniższych kategorii:


Pedrals wywiad

Na skraju urwiska Josep Pedrals w rozmowie z Xavierem Farré Vidalem     Zagranicznemu czytelnikowi może wydawać się dziwna konstrukcja Twoich książek, wydanej przez Ciebie trylogii. Jak zdefiniowałbyś te zbiory – to cykle, wierszowane powieści, jest w nich epika? Kto (…)

Zobacz więcej

Pedrals esej

Xavier Farré Vidal LABIRYNT OTWARTYCH SAL. POEZJA JOSEPA PEDRALSA   Josep Pedrals to niecodzienny przypadek w literaturze katalońskiej i właściwie znalazłby więcej punktów wspólnych z innymi poetami europejskimi, pewnego dość określonego nurtu, niż ze współczesnymi autorami piszącymi w jego własnym (…)

Zobacz więcej

Ivory Esej

Krystyna Dąbrowska Helen Ivory. Kobiecy wielogłos   Kiedy myślę o Helen Ivory, poetce, ale też artystce tworzącej kolaże i asamblaże, wyobrażam ją sobie buszującą po pchlim targu, gdzie wynajduje kalekie zabawki i sprzęty z domków dla lalek, na przykład miniaturowy (…)

Zobacz więcej

Barendson wywiad

Potrzebuję uderzenia błyskawicy w umyśle Samantha Barendson w rozmowie z Martą Eloy Cichocką     Marta Eloy Cichocka: W twojej notce biograficznej czytamy: „francuska, włoska i argentyńska poetka, która urodziła się w Hiszpanii, dorastała w Argentynie i Meksyku, by ostatecznie (…)

Zobacz więcej