Zachęcamy do zawężenia bazy artykułów na podstawie poniższych kategorii:


Jury Nagrody EPW o poezji Moniki Herceg, Europejskiej Poetki Wolności 2024

Jakimi słowami Jurorzy i Jurorki Nagrody EPW określiliby poezję tegorocznej Europejskiej Poetki Wolności Moniki Herceg? Dlaczego warto przeczytać tom „Okres ochronny.” w tłumaczeniu Aleksandry Wojtaszek? Co ważnego Olga Tokarczuk, Krzysztof Czyżewski, Beata Stasińska, Anda Rottenberg, Anna Czekanowicz i Andrzej Jagodziński (…)

Zobacz więcej

Zachwyty i zaskoczenia. Jury Europejskiego Poety Wolności o serii poetyckiej EPW – Nominacje 2024

Olgę Tokarczuk, Andę Rottenberg, Krzysztofa Czyżewskiego, Beatę Stasińską, Annę Czekanowicz i Andrzeja Jagodzińskiego pytamy, co szczególnie mocno poruszyło ich w tomach serii EPW – Nominacje 2024. Jakie wspólne tendencje jury Nagrody EPW dostrzegło w tych stylistycznie odległych od siebie poezjach? (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: „Zabawa w matrioszkę sprowadzona do ziarnka kukurydzy” Darka Cvijeticia

Wiersz Darka Cvijeticia „Zabawa w matrioszkę sprowadzona do ziarnka kukurydzy” w przekładzie Miłosza Waligórskiego czyta Piotr Srebrowski. Utwór pochodzi z tomu „Śnieg robił wszystko, żeby nie spaść”, który ukazał się w serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje 2024. Animowane wizytówki (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: „Spoczynek” Anji Erämai

Wiersz Anji Erämai „Spoczynek” w przekładzie Katarzyny Szal czyta Katarzyna Michalska. Utwór pochodzi z tomu „Zapiski śpiewaczki”, który ukazał się w serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje 2024. Animowane wizytówki poetów i poetek nominowanych do Nagrody EPW 2024 stworzyło Studio (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: „Jeszcze jeden wiersz z dwiema niewiadomymi” Moniki Herceg

Wiersz Moniki Herceg „Jeszcze jeden wiersz z dwiema niewiadomymi” w przekładzie Aleksandry Wojtaszek czyta Katarzyna Michalska. Utwór pochodzi z tomu „Okres ochornny.”, który ukazał się w serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje 2024. Animowane wizytówki poetów i poetek nominowanych do (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: „I TYLE W TEMACIE” Mireły Iwanowej

Wiersz Mireły Iwanowej „I TYLE W TEMACIE” w przekładzie Magdaleny Pytlak czyta Katarzyna Michalska. Utwór pochodzi z tomu „Siedem. Wiersze z biografiami”, który ukazał się w serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje 2024. Animowane wizytówki poetów i poetek nominowanych do (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: Miriam Van hee

Wiersz Miriam Van hee w przekładzie Jerzego Kocha czyta Piotr Srebrowski. Utwór pochodzi z tomu „Utrata czasu. Wiersze z lat 1996-2022″, który ukazał się w serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje 2024. Animowane wizytówki poetów i poetek nominowanych do Nagrody (…)

Zobacz więcej

Wiersz w obrazie: „Początek pięknej przyjaźni” Arvisa Vigulsa

Wiersz Arvisa Vigulsa „Początek pięknej przyjaźni” w przekładzie Piotra Rucińskiego czyta Piotr Srebrowski. Utwór pochodzi z tomu „Pchli cyrk”, który ukazał się w serii Europejski Poeta Wolności – Nominacje 2024. Animowane wizytówki poetów i poetek nominowanych do Nagrody EPW 2024 (…)

Zobacz więcej

Profesor Zbigniew Mikołejko we wspomnieniu Krzysztofa Czyżewskiego

7 maja 2024 roku na Powązkach Wojskowych w Warszawie pożegnaliśmy filozofa, historyka religii, eseistę i poetę Profesora Zbigniewa Mikołejkę. Znaliśmy go i ogromnie ceniliśmy jako wieloletniego Jurora Nagrody Europejski Poeta Wolności. Znaliśmy go jako przyjaciela. Zapraszamy do przeczytania pięknego wspomnienia (…)

Zobacz więcej

Laudacja dla Moniki Herceg i Aleksandry Wojtaszek, laureatek Nagrody EPW 2024

Podczas uroczystości wręczenia nagród 19 kwietnia 2024 roku laudację wygłosił Krzystof Czyżewski, przewodniczący Jury Nagrody Literackiej Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności.   Ósma edycja Nagrody Europejskiego Poety Wolności przebiegała pod znakiem wybitnych osobowości poetyckich, nowych horyzontów rozumienia wolności i miejsca (…)

Zobacz więcej