Europejski Poeta Wolności 2018
Piąta edycja Festiwalu Europejski Poeta Wolności odbyła się w Gdańsku w dniach 23 – 25 marca 2018 r. To były trzy dni wypełnione poezją, dyskusjami, krytycznymi rozmowami o przekładzie poezji oraz galą wręczenia Nagrody Literackiej Miasta Gdańska.
Gośćmi festiwalu byli m.in. Krystyna Dąbrowska, Miljenko Jergović, Urszula Kozioł, Michael Krüger, Dorota Masłowska, Piotr Matywiecki, Jarosław Mikołajewski, Ilma Rakusa, Marcin Sendecki, , Paweł Sołtys, Leszek Szaruga, Agnieszka Wolny-Hamkało.
Do Nagrody nominowane były tomy ośmioro poetów z ośmiu krajów europejskich. W przekładzie na język polski ukazały się po raz pierwszy. Poznaj wiersze i sylwetki poetów oraz ich tłumaczy nominowanych do Nagrody Europejski Poeta Wolności w 2018 roku. Seria Europejskiego Poety Wolności dostępna jest do nabycia w Instytucie Kultury Miejskiej (Długi Targ 39/40 w Gdańsku).
W tej edycji działał również Klub Siedmiu Przygód. W przedfestiwalowym pasmie dla młodych miłośników przygody przygotowaliśmy siedem wypraw inspirowanych Rumunią, Portugalią, Włochami, Danią, Macedonią, Rosją i Węgrami. Warsztaty i spotkania, łączące różne formy aktywności twórczej i artystycznej, przybliżą dzieciom dziedzictwo literackie i kulturowe krajów pochodzenia poetów nominowanych do Nagrody Europejskiego Poety Wolności w 2016 roku.
Laureatka Nagrody Europejski Poeta Wolności
Linda Vilhjalmsdottir pochodzi z Rejkiawiku, gdzie pracuje dorywczo jako pielęgniarka. Wydała trzy tomy poezji: Bláþráður (1990), Klakabörnin (1993), w 2003 roku ukazała się jej powieść Lygasaga, a w 2015 pisana przez siedem lat (2008-2015) Wolność.
Pochodząca z Rejkiawiku Linda Vilhjálmsdóttir z tomem Wolność w polskim przekładzie Jacka Godka została Europejską Poetką Wolności 2018. Nagroda dla poetki to statuetka oraz 100 000 złotych, dla tłumacza zwycięskiego tomu — statuetka i 20 000 złotych.
Zwycięski tom zachwycił jurorów podjęciem jednego z najważniejszych wyzwań współczesnej Europy, jakim jest dramat zagospodarowania zdobytej już wolności.